Cena auta do sprzedaży – jak ją ustalić?

young saleswoman welcoming gesture

Przychodzi taki moment dla każdego właściciela samochodu, w którym trzeba rozstać się z ulubionym autkiem. Pół biedy jeśli samochód nie spełniał naszych oczekiwań albo kupujemy nowy i ze starym rozstajemy się raczej bez żalu. Ale jak ustalić cenę samochodu używanego, żeby sprzedać go za rozsądne pieniądze, a jednocześnie nie chcieć za samochód za dużo i szybko znaleźć kupca? Jest na to kilka metod.

Po pierwsze, możesz skorzystać z serwisów, które oferują wycenę samochodów używanych. Na takich stronach wpisuje się zwykle markę, model, rocznik, przebieg, a system oblicza nam, jaka mniej więcej powinna być wartość samochodu, który mamy do sprzedaży. Możemy również sami postarać się wycenić samochód, sprawdzając jak kształtują się ceny używanych aut z tego samego modelu, rocznika i z podobnym przebiegiem. Jeśli sprzedajesz samochód popularnej w Polsce marki, na przykład Skodę Fabię, nie będziesz miał najmniejszych trudności z ustaleniem ile za podobne auto chcą właściciele takich samochodów. Gorzej jeśli twój samochód nie należy do popularnych marek – wtedy wycena przez specjalny serwis internetowy może być łatwiejsza.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy wyceniasz samochód używany? Z pewnością jego wyposażenie dodatkowe, bo jak wiadomo, każdy element wyposażenia wpływa na wartość auta. Oczywiście nie chodzi o to, by podnosić cenę za każdy drobiazg, jak zapalniczka czy elektryczne szyby, ale już klimatyzacja czy podgrzewane fotele to coś, co nie jest standardem w każdym aucie, więc może mieć decydujący wpływ na cenę samochodu.

Ustalając cenę samochodu, który chcesz sprzedać weź także pod uwagę to, co wraz z autem wchodzi w skład twojej oferty – czy jest to tylko samochód czy może sprzedajesz go wraz z kompletem opon? Czy ubezpieczenie już się kończy czy może wykupione jest na kilka miesięcy naprzód? Wszystkie te drobne czynniki mają wpływ na cenę auta używanego. I jeszcze uwaga na koniec – zawsze lepiej zacząć od nieco wyższej ceny, by potem móc się targować i zejść z kosztów.