Co powie Ci numer VIN

Każdy samochód, który został wyprodukowany później niż w latach 80-tych ma swój unikalny numer identyfikacyjny, tak zwany numer VIN. Zwany jest on także numerem nadwozia i możesz go znaleźć wybitego nie tylko na nadwoziu Twojego auta, ale także w jego dokumentach – za każdym razem, dla konkretnego samochodu musi to być ten sam numer. Dla samochodu VIN jest jak numer PESEL – po nim można zidentyfikować konkretny egzemplarza. Co taki numer VIN mówi o pojeździe? Wystarczy rozkodować VIN, czyli skorzystać np. z serwisów, w których po podaniu numeru identyfikacyjnego poznamy raport, dotyczący konkretnego auta, by zorientować się, że numer VIN mówi o samochodzie całkiem dużo.

Co powie Ci numer VIN

Po pierwsze, znając ten numer możemy poznać nie tylko markę i model samochodu, ale i jego fabryczne wyposażenie. W numerze VIN zakodowana będzie także data produkcji auta. Dzięki niemu poznamy informacje o tym, na jaki rynek wyprodukowano auto (do jakiego kraju), z jakim silnikiem, typem paliwa, a nawet kolorem lakieru. Dzięki identyfikacji za pomocą VIN możemy poznać również dane, dotyczące dodatkowego wyposażenia – klimatyzacji, poduszek powietrznych, elektrycznych czy podgrzewanych szyb, podgrzewanych foteli i wielu innych elementów.
A co jeszcze ciekawego przyniesie nam rozkodowanie numeru VIN? Dzięki niemu możemy dowiedzieć się na przykład, czy samochód nie był kiedyś uczestnikiem wypadku drogowego albo kolizji, czy nie spotkała go klęska żywiołowa (może został zalany w powodzi), a nawet czy był zarejestrowany wcześniej jako taksówka albo należał do firmy, która wzięła go w leasing. Ponadto numer VIN pozwoli sprawdzić, czy samochód był kiedyś zgłoszony jako kradziony – w bazach w kilkunastu krajach w Europie i na świecie. To przydatna wiedza, zwłaszcza jeśli kupujesz samochód używany z zagranicy. Poza tym dzięki numerowi VIN możesz zobaczyć także kiedy ostatnio ktoś interesował się tym samochodem (kiedy miały miejsce ostatnie sprawdzenia) oraz – co być może dla kupujących jest najważniejsze – jakie były ostatnie odczyty przebiegu. Numer VIN to świetny sposób na weryfikację, czy sprzedający auto podaje prawdziwe dane co do jego stanu i historii.