Ekonomiczny samochód – czyli jaki?

Kupujesz auto, ale dysponujesz niewielkim budżetem? Pamiętaj, że podstawowa cena samochodu używanego to tylko jeden z kosztów, jaki będziesz musiał ponieść, gdy zdecydujesz się na zakup auta. Dużo ważniejsze mogą okazać się koszty eksploatacji. Na sam zakup auta zwykle mamy pieniądze odłożone lub bierzemy kredyt, a za eksploatację płacimy już z bieżących przychodów. Na co zwrócić uwagę, jeśli mamy niewielkie środki, które możemy przeznaczyć na auto?
Po pierwsze – czy samochód należy do modeli awaryjnych czy też nie. Takie informacje łatwo znajdziemy w Internecie – są modele, które nie wymagają częstych i kosztownych napraw, a są i takie, dla których comiesieczna wizyta w warsztacie jest koniecznością.
Po drugie – cena części zamiennych. W niektórych modelach bardzo łatwo o niedrogie części zamienne, czy to oryginalne czy nieoryginalne. Dlatego jeśli zależy ci na aucie, na remont którego będzie Cię stać – jeszcze przed zakupem zorientuj się, jak wygląda dostępność części. Raczej nie wybieraj mało popularnych modeli, których produkcja już się zakończyła, bo tu możesz mieć trudność przy naprawach.

ekonomiczny samochód czyli jaki

Po trzecie – koszty OC. Jeśli zależy Ci na niskich kosztach musisz spełnić dwa warunki – długo jeździć bez żadnej szkody oraz kupić auto z silnikiem o małej pojemności. O ile ten pierwszy warunek trudno spełnić tak na zawołanie, o tyle wybierając auto, jeśli nastawiamy się na tanie OC, możemy szukać tylko tych modeli, w których silnik nie ma wielkiej pojemności.
Po czwarte – ekonomiczna jazda. Jeśli chodzi o spalanie, mamy trzy rodzaje samochodów – na benzynę, olej napędowy i gaz. Teoretycznie wydaje się, że najtańsze będzie auto na LPG, ale w rzeczywistości może okazać się, że wcale tak nie jest. Są samochody, w których spalanie gazu jest tak duże, że ogólny koszt przejechania jednego kilometra wcale nie jest mniejszy niż w przypadku samochodu na benzynę. Wybierz po prostu taki model, który pali mało i porównaj spalanie benzyniaka i auta na gaz.
Jak widać sposobów na oszczędności jeśli chodzi o auto jest całkiem sporo, dlatego przed dokonaniem decyzji o zakupie warto dobrze zbadać rynek aut używanych.