Jak kupić auto z drugiej ręki?

Marzysz o własnych czterech kółkach, ale nie stać Cię na auto z salonu? Mało kogo w dzisiejszych czasach na to stać, tym bardziej, że nowy samochód już po opuszczeniu salonu traci nieco na swojej wartości. W Polsce ogromnym zainteresowaniem cieszą się samochody używane, a te możesz kupić już przy bardzo ograniczonym budżecie – nawet za 2 tysiące złotych. Jak szukać auta, by znaleźć to, na czym nam zależy?
Auto używane możesz kupić z ogłoszenia w prasie, Internecie, wybierając się do komisu lub na giełdę samochodową. Możesz kupić je także od znajomego, a nawet… od sąsiada. Często bowiem zdarza się, że ktoś, kto ma do sprzedania używany samochód, nakleja na szybie kartkę z ogłoszeniem, danymi auta i numerem telefonu.
Czytając ogłoszenia zacznij od przefiltrowania tych, które dotyczą aut mieszczących się w Twoim budżecie. Na internetowych serwisach z ogłoszeniami zrobisz to jednym kliknięciem, w gazecie będziesz musiał przejrzeć zapewne kilka stron, zanim uda Ci się wyszukać wszystkie auta na Twoja kieszeń. W drugiej kolejności szukaj marki i modelu, jaki Cię interesuje – chyba że masz upatrzony model, na który specjalnie odkładałeś pieniądze. Koniecznie zwracaj uwagę na takie dane w ogłoszeniu, jak rocznik samochodu, data pierwszej rejestracji (samochód może być z rocznika 2000, ale zarejestrowany dopiero w 2001, bo kupiony po okazyjnej cenie z wyprzedaży rocznika). Ważny jest również przebieg – przebiegi konkretnych aut z tego samego rocznika najlepiej porównywać ze sobą, bo w ten sposób zorientujesz się, ile przeciętnie powinno przejechać auto, które masz na oku. Zwracaj uwagę na zdjęcia, jeśli są zamieszczone, ale nigdy nie podejmuj decyzji o zakupie samochodu, nie widząc go wcześniej. Zawsze najpierw pojedź na oględziny samochodu. Nie warto jeździć daleko od miejsca zamieszkania, chyba że interesuje Cię jakiś wyjątkowo nietypowy model, który jest niezbyt często spotykany w ogłoszeniach.

jak kupić auto z drugiej ręki

Po obejrzeniu auta i podjęciu decyzji o zakupie zawsze dopilnuj, by umowę podpisał z Tobą właściciel auta, a jeśli samochód miał więcej niż jednego właściciela – podpisy wszystkich muszą znaleźć się w dokumencie, potwierdzającym sprzedaż.