Jak przygotować się do oględzin auta używanego?

Szukasz używanego samochodu i umówiłeś się właśnie ze sprzedawcą, by po raz pierwszy obejrzeć wymarzone auto? Oto kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim pojedziesz na oględziny.
Po pierwsze – jeśli samochód stoi kilkaset kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania, nie jedź w ciemno, tylko najpierw dokładnie o wszystko zapytaj przez telefon. Zapytaj też o numer VIN, dzięki któremu sprawdzisz w Internecie historię samochodu, jeszcze zanim pokonasz długą drogę, by obejrzeć auto na własne oczy.

Po drugie – na oglądanie auta nie jedź nigdy po ciemku. Zimą z tego właśnie powodu znacznie trudniej jest kupić używane auto, bo wcześnie robi się ciemno i prawdopodobnie już wtedy, gdy wychodzisz z pracy, nie ma światła dziennego. Nawet jeśli sprzedawca wyjaśnia, że auto stoi w oświetlonym garażu – umów się z nim na sobotę lub niedzielę w godzinach, w których będziesz mógł dokładnie obejrzeć samochód w świetle dziennym. Jeżeli sprzedawca usilnie się nie zgadza i kombinuje – to znaczy, że chce Ci wcisnąć auto z jakimiś wadami albo nie zależy mu aż tak na sprzedaniu pojazdu.

jak przygotować się do oględzin auta używanego

Po trzecie – sprawdź wcześniej w Internecie ile kosztują te same modele z podobnym przebiegiem, żebyś wiedział, czy możesz targować się o cenę. Ponadto poczytaj także na forach z jakimi problemami stykali się użytkownicy tych samochodów – wówczas będziesz wiedział, o co zapytać sprzedawcy.
Kolejna sprawa to poproś o towarzystwo kogoś bliskiego – kolegę, brata, szwagra czy kogoś innego, kto choć trochę zna się na samochodach. We dwóch łatwiej zwrócić uwagę na więcej rzeczy, zadać więcej pytań. Poza tym osoba, która nie jest zainteresowana zakupem auta, zwykle podchodzi do tematu mniej emocjonalnie i być może ustrzeże cię przed pochopną decyzją.

Pamiętaj także i o tym, by nigdy nie podejmować decyzji na gorąco. Nie bierz ze sobą pieniędzy i nie podpisuj od razu umowy. Obejrzyj auto, zapytaj o wszystko, a decyzję podejmij w domu, po chociażby chwilowym namyśle. Pamiętaj, że używany samochód do zakup na kilka najbliższych lat, więc musi to być dobrze przemyślana decyzja.