Jak sprawdzić komis samochodowy

co-sprawdzic-zanim-kupi-sie-auto

Kupno samochodu wiąże się na ogół z ogromnymi kosztami, rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego właśnie zanim podejmiesz decyzję o zakupie, warto upewnić się, że masz do czynienia z uczciwym kontrahentem. Jeżeli stroną sprzedającą auto jest komis samochodowy, możesz zweryfikować, czy to uczciwa firma, sprawdzając ją w Internecie.

Już samo wpisanie w wyszukiwarkę nazwy firmy może sporo pomóc, bowiem w ten sposób sprawdzisz, czy firma ma swoją stronę internetową czy też nie. Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach jeśli ktoś nie ma strony internetowej to nie świadczy o nim zbyt dobrze. Może się okazać, że za komisem stoi jakiś starszy „pan Mietek”, który ma nienowoczesne podejście do klienta i liczy tylko na to, żeby jak najwięcej zarobić, a nie na to, żeby sprzedać samochód i zyskać zadowolonego klienta. Choć to oczywiście nie jest regułą, ale brak strony internetowej komisu nie wróży najlepiej.

Jeśli komis ma stronę, sprawdź, czy podaje też dane firmy – adres, numer telefonu, ale przede wszystkim NIP i REGON, jeśli firma jest spółką. Mając dane firmy można się o niej sporo dowiedzieć – na przykład odpis z KRS możesz sprawdzić za darmo jeśli tylko masz numer REGON lub nazwę firmy. W ten sposób sprawdzisz, kto jest właścicielem firmy, gdzie dokładnie jest zarejestrowana itp. Te dane możesz wpisać także w Google i poszukać opinii o tym konkretnym komisie samochodowym. Dowiedz się, czy wcześniejsi klienci są raczej zadowoleni z obsługi, czy chwalą zakup czy może zauważają wady i niedociągnięcia albo skarżą się na sprzedawców i odradzają zakup w tym miejscu.

A co jeśli niczego nie uda nam się znaleźć o komisie? No cóż, wtedy podejmujemy pewne ryzyko, które może nam się opłacić, ale nie musi. Warto jednak mieć świadomość, że jeśli o komisie nie ma napisane nic w Internecie, to raczej podejrzana sprawa i może lepiej poszukać innego miejsca i innego sprzedawcy.