Jak szukać używanego auta?

Planujesz zakup samochodu z drugiej ręki i zależy ci – jak wszystkim kupującym – na tym, by było to auto z możliwie niedużym przebiegiem, niedrogie i do tego w dobrym roczniku? Jeśli tak – to już masz trzy punkty zaczepienia, na które powinieneś zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia o sprzedaży używanych samochodów. Ale warto przyglądać się ogłoszeniom znacznie dokładniej, niż tylko patrząc na rocznik, przebieg i cenę.

Szukając samochodu w internetowych ogłoszeniach zapewne wpisujesz najpierw model auta, jaki cię interesuje i przeglądasz wyniki z serwisu ogłoszeniowego. Możesz te wyniki przefiltrować – i najlepiej zacząć od filtrowania po województwie. Oczywiście może zdarzyć się tak, że prawdziwa okazja trafi ci się 300 kilometrów od domu i że warto będzie wybrać się w taką dłuższą podróż, żeby kupić auto marzeń, ale jeśli w polu twojego zainteresowania są jakieś popularne modele, jak np. Volkswagen Passat, zapoznaj się najpierw z tym, co oferują sprzedawcy w twojej okolicy.

jak szukać używanego samochodu

Ogłoszenia z twojego województwa przeglądaj w drugiej kolejności pod kątem rocznika oraz ceny auta. Przebieg także jest ważny, ale musisz wiedzieć, że przebieg przebiegowi nierówny. Zupełnie inne zużycie będzie wówczas, jeśli auto jeździło głównie po mieście, na krótkich odcinkach, a inne jeśli samochód używany był do poruszania się między miastami, na dłuższych trasach. Dlatego pytając o przebieg, warto zainteresować się także tym, gdzie samochód był użytkowany.

Przy okazji zainteresuj się także tym, czy właściciel samochodu jest pierwszym czy którymś z kolei właścicielem. Jeśli auto jest np. pięcioletnie, a sprzedaje je już drugi czy trzeci właściciel – to podejrzane. Być może samochód nie jest wart pieniędzy, które chce za niego dostać sprzedawca, albo jest to auto kradzione. Rzadko bowiem zdarza się, żeby stosunkowo nowe auto zmieniało właścicieli tak często.

Oglądając ogłoszenia o sprzedaży samochodu zwróć uwagę także na to, czy sprzedający podaje numer VIN i czy są zamieszczone zdjęcia samochodu. Jeśli są – przyjrzyj się, czy są to zdjęcia z różnych stron (przód, tył, boki), czy tylko jedno zdjęcie z najlepszej i najładniejszej strony auta. Jeśli samochód ze zdjęć i opisu wygląda interesująco – dopiero wówczas umów się z właścicielem na obejrzenie auta.