Jak uniknąć podejrzanych sprzedawców aut?

Przeglądasz ogłoszenia o sprzedaży używanych samochodów, a tam co drugie auto to „igła”, z małym przebiegiem, bezwypadkowe, garażowane albo używane tylko do jeżdżenia raz w tygodniu do hipermarketu. Każdy wie, że polska rzeczywistość jeśli chodzi o samochody używane tak nie wygląda i że trzeba bardzo uważać, żeby nie naciąć się na nieuczciwego sprzedawcę.

Kupując samochód z drugiej ręki tak naprawdę masz wiele możliwości sprawdzenia, czy ktoś, kto sprzedaje samochód jest uczciwy. Po pierwsze – jak ognia unikaj tych, którzy sprzedają samochód niby nie swój, ale znajomego, teścia, kuzynki. Podpisuj umowę z tą osobą, która wymieniona jest w dokumentach auta i z nią negocjuj warunki sprzedaży.

Po drugie – sprzedawcę możesz sprawdzić w Internecie. Jeśli wystawia samochód na sprzedaż na aukcjach internetowych – wpisz jego nick w wyszukiwarkę i zobacz, kim jest i czy nie sprzedawał tego samego auta przez kilka ostatnich miesięcy. Dobrze też zapytać sprzedawcę o nazwisko podczas rozmowy telefonicznej, a potem wyszukać tą osobę w Internecie, np. na portalach społecznościowych. Może się oczywiście okazać, że niczego nie znajdziesz, ale jeśli kupujesz auto od kogoś młodego – małe jest prawdopodobieństwo, że sprzedawca nie będzie miał konta na Facebooku. Jeśli już trafisz na jego profil – sprawdź w historii, czy nie pisał o jakimś wypadku, stłuczce czy innym zdarzeniu, w którym brał udział. A może ma zdjęcia przy swoim samochodzie?

jak uniknąć podejrzanych sprzedawców aut

Jeśli kupujesz samochód w komisie – także sprawdzaj, czy komis to firma renomowana (być może na forach internetowych znajdziesz jakieś opinie o tym komisie), jak długo istnieje i czy… działa legalnie. Dane o przedsiębiorcach (NIP, REGON) są łatwo i za darmo dostępne w Internecie. Sprawdź też, co komis wystawia w Internecie, a co ma na placu – czy ceny samochodów są te same. Może się okazać, że na aukcji internetowej cena jest wyższa czy niższa niż cena na placu – to pierwszy sygnał, że sprzedający postępuje nie do końca uczciwie.

Kupno samochodu to spory wydatek, więc zanim zdecydujesz się podpisać umowę, nie wahaj się przed sprawdzeniem i prześwietleniem dokładnie kogoś, kto sprzedaje Ci wóz. Czasem może Ci to oszczędzić rozczarowania i pieniędzy.