Jak ustalić cenę samochodu używanego?

Kupując używany samochód zwykle wiesz mniej więcej jakim budżetem dysponujesz. O wiele trudniejsze jest ustalenie, jakiej naprawdę wartości jest auto, którym jesteś zainteresowany. Ale i to nie jest niewykonalne.

Zanim przystąpisz do przeprowadzania wyceny samochodu, musisz dokładnie dowiedzieć się, z czym masz do czynienia. Jaki to model, marka i rocznik – to prawdopodobnie będzie napisane już w ogłoszeniu, podobnie jak informacja o przebiegu. Ale do wyceny przyda się jeszcze więcej danych – na przykład pojemność silnika, informacje o skrzyni biegów, fabrycznym i dodatkowym wyposażeniu auta. Wszystkie te informacje powinien podać Ci sprzedawca nawet przez telefon. A jak z nich skorzystać? Można wyszukać w Internecie serwisy, które pomagają w dokonaniu wyceny samochodu. Wpisując uzyskane dane o używanym samochodzie w odpowiednie pola formularza, możemy dowiedzieć się, jaka jest wartość rynkowa i rzeczywista danego samochodu.

jak ustalić cenę samochodu używanego

Co jeszcze można zrobić, żeby zweryfikować, czy cena samochodu nie jest zbyt wysoka? Oczywiście porównać ją z cenami w innych ogłoszeniach – to jednak nie jest takie proste, bo zarówno stan, przebieg, jak i wyposażenie auta mają ogromny wpływ na jego wartość. Tu nie będzie takiej sytuacji, jak w przypadku dwóch telewizorów czy dwóch modeli pralki – że porównujemy parametry i cenę kilkoma kliknięciami.

Pomocne mogą okazać się fora internetowe o tematyce motoryzacyjnej, które zawsze warto przeglądać przed dokonaniem zakupu auta. Na tego typu forach wypowiadają się zarówno przypadkowi kupujący, jak i maniacy samochodowi, którzy nie tylko dzielą się swoim doświadczeniem jeśli chodzi o kupno czy sprzedaż używanego samochodu, ale i świetnie orientują się w rynku i wiedzą, jaka powinna być szacunkowa wartość popularnego modelu Opla czy Audi. Warto ich zapytać o opinię, jeśli cena samochodu w ogłoszeniu wydaje nam się zbyt wysoka lub przeciwnie – podejrzanie niska.

Innym dobrym sposobem będzie po prostu oglądanie wielu ogłoszeń dotyczących samochodów tej samej marki i o podobnych parametrach, sprawdzanie ofert komisów samochodowych. Po jakimś czasie zorientujesz się w cenach i będziesz wiedział, czy oferta, którą przedstawia sprzedawca, to dobra oferta, czy można wynegocjować lepszą cenę za dany model.