Jak zdecydować o modelu auta?

Chciałbyś kupić samochód, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć poszukiwania i na jakie modele zwrócić uwagę? Wybór jest tak duży, że można dostać zawrotów głowy, jeśli nigdy nie miało się okazji kupować auta. Ale spokojnie, zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pomogą Ci zawęzić – i to znacząco – obszar poszukiwań.

1. Czy chcesz kupić samochód nowy czy używany? To oczywiste, choć nie zawsze odpowiedź jest łatwa. Wielu doświadczonych kierowców uważa, że czasem lepiej kupić trzyletni samochód niemieckiego producenta niż np. nowego Fiata.

2. Jakim budżetem dysponujesz? To pytanie, które pozwoli Ci bardzo mocno ograniczyć oferty aut, jakie są dostępne – zarówno jeśli chodzi o nowe auta, jak i o samochody używane. Oferty, jakie znajdziesz, zaczynają się od kilkuset złotych za stare samochody, których jedyną zaletą jest to, że jeszcze jeżdżą, aż po kilkaset tysięcy za dobrze wyposażone, luksusowe samochody sportowe czy terenowe.

jak zdecydować o modelu auta

3. Jakie będzie przeznaczenie Twojego auta? Mówiąc innymi słowy – gdzie i z kim będziesz nim jeździł? Jeśli planujesz kupić auto do jeżdżenia po mieście i nie będziesz nim woził pasażerów, albo będziesz woził ich sporadycznie (bo będzie to np. Twoje drugie auto w rodzinie) – to możesz postawić na nieduże, miejskie autko, którym łatwiej będzie zaparkować, które mniej pali i mniej kosztuje. Jeżeli potrzebujesz auta dla swojej pięcioosobowej rodziny – postaw na coś wygodnego, o sporych gabarytach. Jeżeli zależy Ci na prestiżu – kup auto wysokiej klasy. Jeżeli marzysz o tym, by wybierać się samochodem w długie wyprawy po trudnych terenach – unikaj modeli z niskim zawieszeniem, nie patrz też na auta sportowe, weź raczej pod uwagę samochody terenowe itp.

4. Czy jest to Twoje pierwsze auto? To także ważne pytanie – bo na pierwszy samochód nie będzie dobrym pomysłem kupowanie nowego auta, prosto z salonu. Lepiej wybrać starszy, używany model, który – jeśli zarysujemy lub wgnieciemy – nie straci na tym aż tak mocno.

5. Ile będzie kosztować eksploatacja danego modelu? Są samochody tańsze i droższe w utrzymaniu, takie, które więcej palą i takie, którymi jeździ się oszczędniej, samochody na gaz, benzynę lub ropę. Zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia czy oferty z salonów, warto zastanowić się i nad tym, jaki rodzaj paliwa Cię interesuje.