Kupując auto nie daj się naciągnąć!

Ktoś, kto kupuje używane auto po raz pierwszy, a do tego jest młody i niewiele wie o samochodach, jest wymarzonym klientem wszystkich samochodowych naciągaczy. Dlatego jeśli jesteś takim właśnie niedoświadczonym kupującym, koniecznie przeczytaj, co zrobić by nie dać się naciągnąć i nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Oto trzy złote zasady:
1. Nigdy nie kupuj auta, którego nie widziałeś. To niby oczywiste, że nie kupuje się kota w worku, ale nieuczciwi handlarze często naciągają w ten sposób kupujących na atrakcyjne oferty z zagranicy. Obiecują świetne auto, z małym przebiegiem, które rzekomo jeździło po niemieckich drogach, więc jest dobrze utrzymane i w dobrym stanie, ma także atrakcyjną cenę. Jedynym problemem jest to, że nie zostało jeszcze sprowadzone do Polski, więc musisz zapłacić zadatek, np. 30%, a wówczas sprzedawca pokryje koszty sprowadzenia auta. Rzecz jasna w większości przypadków kontakt ze sprzedawcą urywa się, gdy tylko ten dostanie pieniądze, a samochód być może nigdy nie istniał.

kupując auto nie daj się oszukać

2. Na oględziny auta nigdy nie jedź sam i nie jedź po zmroku. Za dnia znacznie lepiej będziesz wszystko widział – zarówno to, jak samochód wygląda w środku, jak i to, jak wygląda na zewnątrz. Obecność drugiej osoby pozwoli Ci zachować trzeźwy osąd, najlepiej więc, jeśli będzie to ktoś, kto nie kieruje się emocjami – np. znajomy, który i tak nie będzie tym autem jeździł, więc oceni je chłodnym okiem.
3. Nigdy nie podejmuj decyzji pochopnie. Sprzedawcy zawsze będą Cię kusić, że niby mają już wstępnie jednego kupca, który ma przyjechać wieczorem. Nie wierz w to – mówią to wszyscy, od sprzedawców mieszkań do właścicieli sklepów z antykami. Jeśli chcesz kupić auto, najlepiej nie podejmuj decyzji od razu, tylko pojedź do domu i przemyśl ją spokojnie. Najlepszym pomysłem jest celowe nie zabranie ze sobą gotówki – kartą i tak zapłacić nie możesz, więc masz czas, by pojechać po pieniądze do domu. A w czasie drogi spokojnie zastanowisz się nad zakupem.
Pamiętaj, że decyzja o zakupie auta to poważna sprawa, bo samochód kosztuje kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy i będziesz nim jeździł przez następne kilka lat. Warto więc zastanowić się spokojnie, zanim podpiszesz umowę.