Kupujemy tanie auto – na co zwracać uwagę?

Co to znaczy tanie auto? Czy przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę tylko cenę samochodu? Oczywiście cena ma spore znaczenie, ale jeśli szukasz czegoś, co nie zrujnuje Twojej kieszeni, koniecznie zwróć uwagę na kilka rzeczy.

Po pierwsze – przy ograniczonym budżecie koniecznie szukaj używanego samochodu wśród modeli, które są tanie w naprawie. Nie oszukujmy się, jeśli kupujesz tanie używane auto, to musisz przyzwyczaić się do myśli, że co jakiś czas będziesz klientem warsztatu samochodowego. Wybierając model auta postaw na taki, który ma tanie części zamienne. Jeśli kupisz np. audi, w którym niedługo trzeba będzie wymienić wahacze za ok. tysiąc złotych i ten tysiąc będzie dla Ciebie sporym wydatkiem, na który nie będziesz mógł sobie pozwolić – to auto nie jest dla Ciebie. Kup coś, co będziesz w stanie naprawić bez wielkich wyrzeczeń.

Druga sprawa to oczywiście paliwo. Benzyna jest obecnie tak droga, że na posiadanie auta na benzynę stać nielicznych. Znacznie lepiej jest szukać samochodu na gaz czy ropę – wtedy będziesz mógł zawsze tankować do pełna, a nie tylko od święta. No i nie bez znaczenia jest oczywiście także spalanie. Duży samochód, który pali jak smok, będzie znacznie bardziej kosztowny niż mniejsze, miejskie autko. Ale bywa i tak, że samochód pali więcej niż powinien, bo np. instalacja gazowa jest niesprawna. Takie usterki też warto wyeliminować, bo pozwolą sporo oszczędzić.

kupujemy tanie auto

Kupując samochód przy ograniczonym budżecie warto brać pod uwagę także to, jak dużo będzie kosztować jego OC. A wysokość składki ubezpieczenia zależy między innymi od pojemności silnika, ale też od tego, czy kupujemy auto sportowe czy nie. Wozy sportowe częściej uczestniczą w kolizjach, a więc ich ubezpieczenie kosztuje więcej. Jeśli już mowa o ubezpieczeniu – pamiętaj, że jeśli kupisz w miarę nowe auto i wybierzesz model, który często pada łupem złodziei samochodów – może koniecznym okazać się ubezpieczenie od kradzieży, a to dodatkowy wydatek.

Kupując tanie auto kierujemy się oczywiście w pierwszej kolejności jego ceną, ale warto zwracać uwagę też na to, ile kosztować będzie nas jego użytkowanie. Bo po co wydawać pieniądze na coś, czego nie będziemy potem używać, bo nie będzie nas stać na paliwo czy konieczne naprawy?