Oglądamy auto przed zakupem

Chcesz kupić używany samochód, umówiłeś się ze sprzedawcą na oglądanie i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Oto kilka rad, które mogą ci pomóc.
Po pierwsze – pojedź na oglądanie auta z drugą osobą, która razem z tobą obejrzy samochód. We dwoje szybciej zwrócicie uwagę na ewentualne wady samochodu, bo każdy przyjrzy się pojazdowi pod innym kątem. We dwoje łatwiej też zadawać pytania sprzedawcy.

Po drugie – pod żadnym pozorem nie umawiaj się na oglądanie auta po ciemku, ani wtedy, gdy tobie albo sprzedawcy się spieszy. Zakup samochodu to duży wydatek (nawet jeśli kupujesz stary wózek z dużym przebiegiem za kilka tysięcy), więc nie warto decyzji o zakupie podejmować pochopnie, w biegu. A oglądając auto po ciemku niczego nie zobaczysz – nawet spore rysy, zadrapania i rozdarcia tapicerki w takich warunkach mogą ci umknąć.

oglądamy auto przed zakupem

Oglądając używany samochód zwróć uwagę przede wszystkim na:
– lakier – czy nie ma nigdzie uszkodzeń, czy samochód nie był powtórnie lakierowany
– szyby – czy wszystkie są oryginalne i z tego samego rocznika co auto? Jeśli nie, być może samochód uległ wypadkowi i trzeba było wymienić szyby
– to, co pod maską – sam nie ocenisz, czy samochód jest w dobrym stanie technicznym, dlatego jeśli zależy ci na kupnie sprawnego auta, koniecznie umów się na przegląd w serwisie. To dodatkowy wydatek, ale mechanik powie ci np. czy hamulce są w dobrym stanie, czy nie trzeba będzie wymieniać rozrządu, wahaczy itp.
– dokumenty auta. Książka serwisowa powinna mieć odnotowane wszystkie przeglądy i naprawy samochodu. Dobrze, jeśli były wykonywane w autoryzowanych serwisach.

Jeśli w ogóle jej nie ma – to powinien być sygnał ostrzegawczy, bo może okazać się, że samochód jest kradziony.
– dobrze jest zapytać także, z jakim wyposażeniem sprzedawca sprzedaje auto – czy dołącza drugi komplet opon? Jeśli nie, na ten wydatek będziesz musiał od razu się przygotować. Czy w bagażniku jest opona zapasowa, lewarek i gaśnica? Czy bagażnik na dachu zostaje, czy będzie zdjęty przed przekazaniem auta?
Takich pytań jest oczywiście znacznie więcej, dlatego zanim pojedziesz na spotkanie ze sprzedawcą samochodu, dobrze jest przygotować sobie listę pytań (nawet na kartce), by potem o niczym nie zapomnieć.