Pięć rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim kupisz używane auto

Kupno samochodu używanego, jeśli nie kupujemy od kogoś z rodziny lub znajomych, kto był pierwszym właścicielem, zawsze może być problemem. Może się okazać, że kupiliśmy złom, który wyglądał całkiem dobrze, a jego wady wyjdą na jaw dopiero po jakimś czasie od zakupu. Co zatem sprawdzić, zanim kupimy używane auto?

rzeczy które warto sprawdzić

1. Czy przebieg jest wiarygodny. Najlepiej kupić auto z jak najmniejszym przebiegiem – wiedzą to nie tylko kupujący, ale i sprzedający. Z tej właśnie przyczyny często oszukują i cofają licznik w aucie. Jeśli masz numer VIN samochodu, możesz sprawdzić, jakie były wcześniejsze odczyty stanu licznika i porównać je z tym, co widzisz na stanie obecnie. Być może dzięki temu dowiesz się, że licznik był cofany i zaoszczędzisz sobie problemów.
2. Stan karoserii i grubość lakieru. Posługując się miernikiem grubości lakieru możesz zweryfikować, czy lakier jest jednakowo gruby na całej powierzchni samochodu czy też gdzieś pod lakierem kryje się spora warstwa szpachli. W tym drugim przypadku będziesz od razu wiedzieć, że auto było gdzieś uderzone, a następnie naprawiane.
3. Sprawdź, gdzie było serwisowane auto, zwłaszcza jeśli kupujesz model z nowego rocznika (na przykład kilkuletni). Serwisowanie auta w ASO to dobry znak, bo widać, że właściciel nie oszczędzał na swoim samochodzie.
4. Sprawdź, czy samochód nie był zgłoszony jako kradziony. To niesłychanie ważne, bo jeśli kupisz kradzione auto, to tak naprawdę wyrzucasz pieniądze w błoto, a jeszcze do tego możesz mieć nieprzyjemności, nawet jeśli nie wiedziałeś, że samochód jest kradziony. Dlatego przed zakupem można – mając numer VIN – sprawdzić np. na policji, czy auto nie jest kradzione.
5. Przejedź się samochodem przed zakupem. Niby to takie oczywiste, ale warto o tym pamiętać. Jeśli auto jest na gaz, sprawdź, jak jedzie na gazie, a jak na benzynie. Jeżeli masz taką możliwość, poproś o towarzystwo kogoś, kto zna się na samochodach i potrafi usłyszeć np. niepokojące stukanie w silniku. Koniecznie jedź też takim samochodem do mechanika, by sprawdził, w jakim stanie auto jest od środka.