Wybieramy auto miejskie

Poszukujesz samochodu do jazdy po mieście? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Po pierwsze – jeśli chcesz auto miejskie, to oznacza, że albo jest to Twoje drugie auto w rodzinie, albo nie masz rodziny tylko będziesz jeździł nim sam. Być może także kierują Tobą względy ekonomiczne. Bo auto miejskie to na ogół auto niedrogie (jeśli używane), ale i małe. Tu nie trzeba nikomu tłumaczyć powodów – po prostu małym autem łatwiej manewruje się w zatłoczonych miastach, łatwiej zmienia pas w korkach. Łatwiej nim także zaparkować – a w dużych miastach, zwłaszcza w centrach miast, to nie lada zaleta. Miejsc parkingowych nie jest dużo, więc małym autem łatwiej się gdzieś wcisnąć.

Kupując auto miejskie dobrze jest wybrać takie, które nie będzie miało zbyt niskiego zawieszenia. Samochody nisko zawieszone są dobre dla panów, którzy chcą popisać się posiadaniem sportowego wozu, ale w miastach nie są zbyt praktyczne. Dziurawe drogi mogą spowodować, że niezbyt długo nacieszymy się sprawnie działającym autem o niskim zawieszeniu. Prowadzenia i parkowania takiego samochodu nie ułatwiają też wysokie krawężniki, niezbyt mądrze zaprojektowane podjazdy itp.

wybieramy auto miejskie

Do jazdy po mieście, jeśli wiemy, że będziemy jeździć dużo i często, potrzebny nam będzie także samochód, który nie za dużo pali lub jeździ na olej napędowy czy gaz. Benzyna nie zachęca polskich kierowców swoją ceną, więc jeśli już zdecydujesz się na samochód na benzynę, niech to będzie przynajmniej coś bardzo ekonomicznego. W przeciwnym razie szybciej odstawisz swoje auto do garażu czy na parking niż ci się wydaje.

No i ostatnia sprawa – lepiej unikać modeli, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony złodziei. Taki samochód strach zostawić w mieście na dłużej, tym bardziej, jeśli jest w dobrym stanie i niezbyt solidnie zabezpieczony przed kradzieżą.
A przechodząc już do konkretów – jakie miejskie auto mamy do wyboru? Po ulicach polskich miast jeździ dużo starszych i nowszych modeli o niewielkich rozmiarach i często także niedużym spalaniu. Toyota Yaris, Opel Corsa, Daewoo Matiz, Kia, niektóre modele Peugeot, to tylko kilka propozycji. Minimaliści, którzy mają spory dystans do siebie wybierają natomiast Smarta – auto, którym da się zaparkować i zmieścić wszędzie.